Belint
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Festival international la Belint

In jos

Festival international la Belint Empty Festival international la Belint

Mesaj  Admin Joi Oct 14, 2010 12:22 am

Prima ediție a Festivalului Internațional „Tradiții belințene” a reunit în această duminică, pe scena amplasată în fața căminului cultural, peste 300 de participanți din Serbia, Bulgaria și România.



Ansamblul „Hora Belințului”, Ansamblul „Flori Remetene”, Ansamblul „Liliacul” din Vinga, Societatea Cultural Artistică „Mosa Pijade” din Gudurica, Serbia, Ansamblul „Florile Stavilarului Coșteiu”, Ansamblul „Bujoreana” - Traian Vuia, Ansamblul „Balgarce” Vinga, solistul vocal Marius Matei, Vali Tănase, Anișoara Serafim, Florin Boita și Andreea Voica sunt numai câțiva dintre cei care au încântat publicul prezent.

Evenimentul a debutat pe străzile localității timișene cu o paradă a portului popular. Odată ajunși pe scena amenajată din fața Căminului Cultural din localitate, tinerii au cântat, au dansat și au pus în scenă obiceiuri de nuntă, dansul de pustă și alte tradiții specifice zonei pe care o reprezentau.

„Noi am tot fost în toate colțurile lumii și ne gândeam că ar fi frumos să-i invităm pe toți prietenii la noi. Avem cu ce să ne mândrim! Inițial ne gândeam să-i spunem Festivalul cartofului sau Festivalul verzei, dar am ajuns la concluzia ca Festivalul Internațional de Folclor Tradiții Belințene se va individualiza mai bine pe harta evenimentelor culturale de acest gen. Sunt convins ca ediția cu numărul doi va reuni și mai mulți participanți”, ne-a declarat Florin Laza, primarul comunei Belinț.

Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 58
Varsta : 38
Localizare : Romania/Timis/Lugoj/Belint
Data de inscriere : 28/07/2008

https://belint.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum